Підсумки листопада-2019 у зоні ООС: обстріли знизилися, розведення завершили, тривога залишилася

Тліючий конфлікт на Донбасі тривав і в листопаді

Кількість обстрілів помітно знизилася, у порівнянні з жовтнем. Втім, навіть у дні, коли стріляли мало, втрат було багато. Найважливішою ж подією в зоні операції Об'єднаних сил минулого місяця стало розведення сил і засобів на третій (останній з обговорених) ділянок у лінії розмежування.

Листопад-2019 в зоні ООС: обстріли пішли на спад

Стрілецька зброя та гранатомети різних видів, а також великокаліберні кулемети – ось основний набір того, що використовували в останній місяць осені окупанти (російські кадрові військові та підконтрольні їм незаконні збройні формування "ДНР" і "ЛНР"), ведучи обстріли захисників України. Рідше в хід йшли озброєння бойових бронемашин, зенітки, протитанкові ракетні комплекси та міномети. Відповідні дані наводилися у щоденних зведеннях прес-центру операції Об'єднаних сил.

У листопаді-2019 було зафіксовано близько 360 обстрілів, майже як і роком раніше (у листопаді-2018 окупанти здійснили близько 390 порушень режиму припинення вогню). При цьому жовтень-2018 і жовтень-2019 ознаменувалися набагато більшим числом обстрілів (приблизно 670). У листопаді-2018 зниження обстрілів було пов'язане з "виборами" в квазіутвореннях (до влади приводили Дениса Пушиліна в "ДНР" і Леоніда Пасічника в "ЛНР"). У листопаді-2019, схоже, готували ґрунт для "нормандської зустрічі", запланованої на 9 грудня. Багато експертів вважають, що президент РФ Володимир Путін розставить там пастки для президента України Володимира Зеленського, готового на багато що заради вирішення конфлікту на Донбасі. Так що тривога, незважаючи на поліпшення ситуації на Донбаському фронті, залишилася. Великий шанс, що намагаючись за російським сценарієм реінтегрувати тимчасово окуповані території, ми можемо в результаті втратити всю країну.

Максимальна кількість обстрілів вминулого місяця було зафіксовано 4 і 7 листопада (по 20), мінімальна – 30-го (4).


Всього шість обстрілу було 21 листопада, по сім – 5, 20 та 24 листопада. При цьому в "минимальнообстрельные" 20 і 21 листопада 11 українських вояків були поранені.



У листопаді-2018 мінімум обстрілу зафіксований 22 числа (всього 4), максимум – 2-го (22). У жовтні-2019 найменше стріляли 11-го (8), найбільше – 3-го числа (41 обстріл).

Листопад-2019 в зоні ООС: у окупантів втрати в рази більше

Згідно з офіційними даними, за минулий місяць на Донбасі від обстрілу загинули п'ять воїнів ОС, близько 40 осіб поранені і травмовані. Дванадцять днів пройшли без втрат.

У листопаді-2018 загинули дев'ять захисників України, поранення і травми отримали більше 30. У жовтні-2019 в офіційних звітах повідомлялося про вісім загиблих і 30 поранених.

Фонд "Повернися живим" опублікував список загиблих в останній місяць осені, а також коротку історію про кожного з них. Також у Фонді уточнили, що було з десяток повідомлень про смерть бійців зоні ООС від хвороб, а в госпіталі помер командир 128-ї ОГШБр полковник Євген Коростельов (це сталося 19 листопада), який після важкого поранення боровся за життя протягом тижня.


Комбриг отримав мінно-підривне поранення 12 листопада під час обходу взводних пунктів в районі Новотроїцького (Донецька область).


Експерти дорікали українській владі за довге мовчання з приводу смерті комбрига Коростельова.


Президент Володимир Зеленський відгукнувся за добу після того, як не стало полковника.


Українські військовослужбовці дали гідну відповідь супротивнику: за інформацією розвідки ОС, у листопаді втрати збройних формувань Російської Федерації на Донбасі склали 107 осіб (41 окупант був ліквідований, 66 – санітарні втрати ворога).


Продовжували фіксуватися випадки, коли під вогнем виявлялися мирні жителі. У тимчасово непідконтрольному Донецьку 1 листопада осколкові поранення лівої ноги та правого плеча отримав 40-річний чоловік, 7 листопада осколками були пошкоджені два будинки і газопровід, 13 листопада отримав кулю в район стегна 54-річний чоловік. В окупованій Ясинуватій представники СММ ОБСЄ зафіксували пошкодження в квартирі на другому поверсі п'ятиповерхівки (імовірно – внаслідок потрапляння снаряда з бойової машини піхоти).

На підконтрольній території під вогнем виявилися Новотошковське (дітей, які перебували в школі цього населеного пункту, евакуювали в бомбосховище), Кам'янка (був знищений двоповерховий будинок), Мар'їнка (поранена мирна мешканка, яка йшла по місту з дитиною).




Листопад-2019 у зоні ООС: розведення сил і засобів дійшло до Донецької області

"Третій – пішов!". Приблизно так можна позначити те, що сталося в листопаді в Донецькій області. Після розведення сил і засобів в Луганській області – в Станиці Луганській (наприкінці червня) і в районі Золотого (у жовтні) – прийшла черга Донецької. Третя із погоджених в Мінську ще 21 вересня 2016 року ділянок – Петровське-Богданівка – "розводили" непросто, але це все ж вдалося.

8 листопада українська сторона заявила, що готова до розведення, однак противник зірвав заплановані заходи.


Але вже наступного дня процес пішов.

Заступник командувача Об'єднаних сил генерал-майор Богдан Бондар нагадав, що в 2016 році вже був проведений відвід на цій ділянці. Але противник тоді почав рухатися вперед – і захисники України повернулися на свої позиції. Цього разу обійшлося.

Втім, без провокацій окупанти не обійшлися. А тому в районі ділянки розведення №3 (біля Богданівки і Петровського) загарбники то і справа пострілювали. А то і підривали боєприпаси, створюючи видимість "обстрілів", нібито вчиненого силами ОС.


24 листопада в районі Березового й зовсім спалахнула пожежа після того, як російські окупанти обстріляли позиції підрозділів ОС в тому районі з великокаліберних кулеметів із застосуванням трасуючих і бронебійно-запальних боєприпасів.


Міністр оборони України Андрій Загороднюк зізнався, що в команді президента України "жодної секунди" не вірять, що розведення сил на Донбасі з боку бойовиків контролюють місцеві колаборанти. Все – під контролем Кремля, який традиційно запевняє, що "ихтамнет".

Листопад-2019 в зоні ООС: фактор "нормандського формату"

Військовий експерт, полковник запасу, працівник оперативного управління Генштабу (з 2003 по 2006 рр.) Олег Жданов висловив виданню "Коментарі" думку, що розведення сил і коштів зовсім не таке "дзеркальне", як запевняють.

"Ми повністю виконуємо свої зобов'язання, розводимо війська, цей процес верифіцкують представники СММ ОБСЄ. Але підтвердити виконання таких зобов'язань з боку окупантів – вкрай складно. Спостерігачів в деякі місця вони не пускали, так і не пускають, – підкреслює Жданов. – При цьому обстріли тривають. Мало того, розведення сил і засобів повинно здійснюватися після семи днів повної тиші (чого не було), так ще й після нього не повинно звучати пострілів. А вони звучать... Російські окупаційні війська ігнорують всі домовленості. Вони продовжують вести систематичні бойові дії низької інтенсивності, називаючи це все внутрішнім громадянським конфліктом в Україні".

На думку військового експерта, саме під таким "соусом" – як внутрішньоукраїнський конфлікт – ситуацію, швидше за все, розглядатимуть під час зустрічі "нормандської четвірки".

"Такі зустрічі на вищому рівні проводять для здійснення двох типів дій, – пояснює Жданов. – Перший – звірка позицій (кожна зі сторін підтверджує свою позицію щодо того чи іншого питання), другий – підписання підсумкового документа, який готується заздалегідь. Думаю, в нашому випадку мова все ж про звірку позицій. І навіть якщо від Зеленського зажадають будь-яких підписів, остаточно питання буде вирішуватися у Верховній Раді. Адже у нас, нагадаю, парламентсько-президентська республіка. Наскільки я розумію, у ВР немає зараз голосів навіть для прийняття президентського варіанту закону про особливий статус Донбасу".

Екс-спікер Генштабу ЗСУ, військовий експерт Влад Волошин впевнений, що фактор "нормандського формату" вплинув на ситуацію на Донбаському фронті.

"Перша половина листопада була досить напруженою. Кількість обстрілів сягала півтора десятків, противник нерідко застосовував заборонені мінськими угодами 82-мм і 120-мм міномети, – ділиться Волошин з виданням "Коментарі". – А друга половина місяці в чергове довела, що саме РФ контролює бойовиків. Як тільки підтвердилася дата зустрічі в "нормандському форматі" (9 грудня в Парижі), так і прийшла "відмашка" з Кремля – стріляти поменше. Як результат – кількість обстрілів скоротилася. З 23 листопада і зовсім лише раз перевищила 10 добу. За цей же час у нас один загиблий та троє поранених, а шість днів – без втрат. Навіть у зведеннях окупантів знизили пропагандистський шал, підтверджуючи, що на фронті стало тихіше. Висновок: Україна і Росія готуються до переговорів у "нормандському форматі". І не ризикують проводити провокації, в яких їх можуть звинуватити. Мені здається, офіційні Київ і Москва мають намір зробити реальне просування у врегулюванні конфлікту. У всякому разі, я на це сподіваюся".



Источник: https://donbass.comments.ua
Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.