Підсумки вересня у зоні ООС: обстрілів і жертв стає все більше

Обстрілів, поранених і загиблих на Донбасі у вересні стало більше

У вересні ситуація у зоні проведення операції Об'єднаних сил (ООС) на Донбасі погіршилася, порівняно з серпнем. Не виключено, що таким чином Росія намагається "протиснути" перед зустріччю у "нормандському форматі" свій варіант повернення цих територій під контроль України.

Вересень-2019 у зоні ООС: загальна картина

Координатор групи "Інформаційний Спротив" Костянтин Машовець у бесіді з виданням "Коментарі" підкреслює, що протягом першого місяця осені на Донбасі тривали бойові дії низької інтенсивності між підрозділами ОС і окупаційними угрупованнями ЗС РФ.

"Кількість і інтенсивність вогневого впливу противника по позиціях українських військ і населених пунктах, що знаходяться на підконтрольній Україні території, протягом місяця незначно коливалися. Середня кількість обстрілів і збройних провокацій з боку окупаційного угруповання російських військ була стабільно високою і становить приблизно 90-100 випадків на тиждень", – зазначив Машовець.

За його словами, противник активно застосовував мобільні вогневі групи, посилені снайперськими групами, мінометними розрахунками, а також розрахунками ПТРК (протитанкові ракетні комплекси). Відзначалися окремі випадки використання противником штатного озброєння бойових броньованих машин (в основному БМП-1\2), 122-мм ствольної артилерії і зенітних установок типу ЗУ-23-2.

Екс-спікер Генштабу ЗСУ, військовий експерт Влад Волошин звернув увагу на те, що ствольну артилерію 122 мм окупанти застосовували по позиціях українських вояків у районі Горлівки, за що незабаром поплатилися.

Волонтер, нардеп Юрій Мисягін розповів, що в районі окупованої Горлівки, в розпал чергового загострення, коли відбувався обстріл наших позицій, бойова група одного з піхотних батальйонів 53-ї бригади потай висунулася вперед, обрала позицію і ракетою знищила взводний опорний пункт (ВОП) окупантів, розташований на самій верхівці терикону.

Втім, як зазначає Влад Волошин, протягом місяця не було зафіксовано жодного бойового зіткнення. "І хоч диверсійно-розвідувальні групи (ДРГ) противника виходили в "сіру зону", обійшлося без вогневого контакту. Схоже, поки йде промацування позицій", – зазначає експерт.

Костянтин Машовець підтверджує, що командування окупаційного угруповання продовжувало ведення всебічної розвідки бойових порядків угруповання ОС, в тому числі використовуючи технічні засоби (радіотехнічна розвідка, літаки, оптико-електронні засоби тощо).

"Також противник продовжив удосконалювати позиції своїх частин і підрозділів в інженерному відношенні (в основному – на "першій лінії"), накопичення матеріально-технічних ресурсів, повішення рівня боєздатності озброєння та військової техніки", – ділиться координатор групи ІС.

Про те, що активізувалися ворожі ДРГ, повідомляло і Головне управління розвідки Міноборони України. Зазначалося, що диверсанти пройшли тримісячну підготовку з ведення "партизанської війни" в навчальних центрах на території Ростовської області РФ.

"Вони підпалюють суху траву і під прикриттям природних димових завіс обладнують зручні позиції для обстрілів українських військ з метою провокування вогню, – описували в Головному управлінні розвідки дії ворожих ДРГ. – Сфабриковані таким чином репортажі плануються до використання російськими ЗМІ для дезінформації суспільства та дискредитації дій Об'єднаних сил".

Ще одна особливість вересня – офіційно було заявлено, що бійці трьох добровольчих батальйонів, що билися на Донбасі (ім. Шейха Мансура, ОУН та 8-го батальйону Української добровольчої армії) добровільно передали зброю працівникам Нацполіції.


Вересень-2019 в зоні ООС: "недорозведення" сил і засобів

Після розведення сил і засобів у Станиці Луганській аналогічні заходи планували провести поблизу Петровського і Золотого. Вони, як і Станиця, були обрані ще в 2016 році як "пробні" точки для подібного роду кроків до встановлення міцного перемир'я, а потім і миру. До того ж, біля Петровського і Золотого три роки тому навіть вийшло розвести ворогуючі сторони. Але потім все повернулося на круги своя.

На даний момент відносне затишшя лише біля Станиці Луганської. Президент України Володимир Зеленський сподівався, що питання визначення чітких термінів розведення сил і засобів в районі Петровського і Золотого буде обговорюватися на майбутньому саміті "нормандського формату" (Україна, РФ, Франція, Німеччина). Ось тільки терміни проведення зустрічі всі зрушуються, обстріли тривають, а сили і засоби залишаються "недорозведеними".

"Мирні ініціативи української сторони з приводу розведення сил і засобів зриваються навіть на заздалегідь обговорених ділянках – в районі Петровського і Золотого, – підкреслює Волошин. – Що вже говорити про всю лінію розмежування. Окупанти спеціально створюють картинку, що обстріли не припиняються. Можливо, таким чином Кремль, який курирує все, що відбувається по той бік лінії розмежування, зміцнює свої позиції перед переговорами "нормандської четвірки". І переговори ці, мабуть, відбудуться лише тоді, як російська влада вважатиме, що уже використані всі способи тиску на Київ і колективний Захід, вибиваючи зручне для себе вирішення конфлікту на Донбасі".

Втім, Генштаб продовжує готувати план розведення сил і засобів, заявив міністр оборони Андрій Загороднюк. І уточнив, що це не відбуватиметься одночасно по всій лінії зіткнення. "Це буде ділянками. І буде нагляд за тим, щоб це робилося з обох сторін", – запевняє глава Міноборони.


Вересень-2019 у зоні ООС: обстріли і втрати

Режим тиші у вересні "працював" так само як і в серпні. Тобто – ніяк.

Минулого місяця зафіксовано близько 515 обстрілів (у вересні-2018, коли оголосили "шкільне перемир'я" обстрілів було під 800, у серпні-2019 – близько 320).

Мінімальна кількість обстрілів (5) сталася 18 вересня, коли в Мінську повинні були узгодити "формулу Штайнмайєра".

Найбільше обстрілів (32) у вересні-2019 відбулося 25-го числа. П'ять днів (12, 16, 24, 26, 28) було по 23 обстріли, два дні (23, 28 – – по 24, а 29 вересня зафіксовано 26 обстрілів. В інші дні противник поводився тихіше.

У серпні-2019 максимум було 20 обстрілів, в останній день місяця. У вересні-2018 пік обстрілів зафіксовано 12 числа (38).

Керівник благодійного фонду "Світ і Ко", офіцер запасу Мирослав Гай, розповідаючи про 24 вересня було зафіксовано 23 обстрілу по всій лінії фронту, один боєць загинув і один був поранений), зазначив, що в соціальних мережах багато нарікань, що кількість обстрілів, які надає штаб ООС, часто не збігається зі звітами ОБСЄ.

"Виявилося, що ОБСЄ майже ніколи не буває на "нулі". Там у них стоять камери. Зазвичай вони їздять за один два кілометри до наших крайніх позицій, чують постріл і вважають його, як цілий обстріл, не вдаючись в подробиці характер і природу цього пострілу, – пояснює Гай. – Штаб ООС має інший підхід. За одиницю обстрілу прийнято вважати всю сукупність використання стрілецької зброї та артилерії в районі оборони населеного пункту або ротних опорних пунктів, яка тривала з однієї секунди до двадцяти хвилин. Тобто, коли палять з усього 5-10 або 20 хвилин - це раз".


Дев'ять захисників України, згідно зі зведеннями прес-центру ОС, загинули у вересні. Близько 40 були поранені або травмовані. Без втрат пройшли 11 днів (1, 6, 7, 8, 14, 15, 18, 19, 21, 28, 29 вересня).

Волонтер Ян Осока повідомляє про 11 загиблих, але в список входять ті, хто помер від ран у госпіталях, вони не фігурують у зведеннях прес-центру ОС.

Роком раніше, у вересні-2018, була схожа ситуація: вісім загиблих, 44 поранених і травмованих, 12 днів – без втрат.

У серпні-2019 в офіційних зведеннях згадувалися вісім загиблих, а також 23 поранених і травмованих. Без втрат пройшли 13 днів.

Вересень-2019 в зоні ООС: удари по мирних і вибухи в Донецьку

У вересневих зведеннях СММ ОБСЄ не було повідомлень про "Прильоти" в мирні населені пункти на підконтрольній українській владі території Донецької та Луганської областей. А ось по той бік лінії розмежування, причому виключно в Донецькій області, кулі, міни і снаряди калічили будинки і людей. Можливо, подібні провокації влаштовували самі бойовики, видаючи ці обстріли за удари з боку українських військ.

У вересні в "ДНР" під ударом опинилися село Роза (в результаті потрапляння вибухонебезпечних предметів там постраждали дві жінки, були пошкоджені сім будівель), н. п. Козацьке (в школі були вибиті 17 вікон), Старомихайлівка (поранені двоє мирних жителів, пошкоджені шість житлових будинків), Донецьк (чоловік отримав кульове поранення в мікрорайоні Трудовські Петровського району), Пікузи (колишнє Комінтернове, де була поранена осколками жінка), Верхньошироківське (кол. Жовтень, де команда СММ виявила сліди від ураження осколками на газопроводі, деревах і паркані), Докучаєвську (кулями пошкоджені вікно і квартира в одному з багатоповерхових будинків).

І, звичайно, багато шуму наробили вибухи в Донецьку 25 вересня. Окупаційна влада кілька разів перекручували інформацію (це була пожежа, то "партизани", то обстріл нібито з боку ОС). Нічого так і не сказали. Але якщо підсумувати інформацію соцмереж і експертів з Донбасу, стає зрозуміло, що в Куйбишевському районі рвалися боєприпаси на території якогось підприємства (за деякими даними, промислові склади заводу "Зеніт" або алюмінієвий завод ), де зараз знаходиться одна з військових частин" псевдореспубліки. Дивом обійшлося без жертв.


"Окупанти, дійсно, використовують технічні території заводів під склади боєприпасів і техніки, – підкреслює Влад Волошин. – І в Донецьку, і в Луганську, і в ряді інших міст. Імовірно, НП в Донецьку сталася через недбалість когось з бойовиків (палив цигарки поруч з боєприпасами, наприклад). Тепер це намагаються приховати. Адже складувати снаряди і міни в межах міста – вкрай небезпечно. Але окупантам немає діла до мирних. Між тим, вибух подібного сховища, розташованого в житловому масиві, може призвести до численних жертв".



Источник: https://donbass.comments.ua/
Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.