Підсумки липня-2019 в зоні ООС: два періоди одного місяця

До початку вступу в силу чергових домовленостей про безстроковий режим припинення вогню, з 21 липня, кількість обстрілів у зоні проведення операції Об'єднаних сил (ООС) на Донбасі коливалося від 103 до 168 на тиждень. А за перші сім днів перемир'я зафіксовано лише чотири обстріли.

Липень-2019 в зоні ООС: три спекотні тижні

Липень-2019 в зоні ООС умовно можна розділити на два періоди: "обстрільний" і мирний.

З 1 по 20 липня включно сталося близько 440 обстрілів. Збройні формування Російської Федерації та її найманці відкривали вогонь по захисникам України з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї, а також періодично використовували заборонені мінськими угодами міномети калібру 120 мм і 82 мм, артилерійські системи калібру 122 мм, а також танки.

Згідно з даними групи "Інформаційний спротив", передові підрозділи супротивника, посилені снайперськими групами, активно діяли на Бахмутському, Авдіївському та Маріупольському напрямках. Крім того, для зміцнення своєї оборони і швидкого реагування на зміни в обстановці, окупанти активно використовували мобільні бронегрупи. Як правило, їх активно застосовували на найбільш "гарячих" напрямках у разі активізації бойових дій. Таким напрямком в перші три тижні липня стала практично вся лінія розмежування, за винятком Станиці Луганської, де в кінці червня вдалося розвести ворогуючі сторони.

Міжнародна розвідспільнота InformNapalm, повідомила, що бойовики на Донбасі застосовують проти ВСУ установку розмінування УР-83П, яку також називають "Змій Горинич". Ефект від підриву заряду УР-83П аналогічний застосуванню авіабомби потужністю близько тонни.

Представники 24-ї окремої механізованої бригади ім. короля Данила навіть виклали відео, на якому видно, що окупанти стріляють з житлових вулиць захопленої Олександрівки по околицям Мар'їнки.

Липень-2019 в зоні ООС: тінь перемир'я

20 липня, напередодні перемир'я, збройні формування Російської Федерації і її найманці 26 разів порушили режим припинення вогню на Донбасі. А вже 21 липня був зафіксований лише один обстріл. З тих пір до кінця місяця були і повністю тихі дні, і дні, коли фіксувалося від одного до трьох обстрілів. Тільки 31 липня окупанти влаштували 11 обстрілів.

При цьому, українські воїни загинули вже в перший день нового режиму "тиші". Двоє військовослужбовців загинули, ще двоє отримали поранення, підірвавшись на невідомому вибуховому пристрої, встановленому диверсійно-розвідувальною групою противника. Але рахунок втрат, на жаль, став більше.

Багато хто звернув увагу на те, що зведення прес-центру ООС та Міністерства оборони України відрізняються від даних, які призводять представники СММ ОБСЄ, діючі на Донбасі. Наприклад, українська сторона повідомляє, що був один обстріл за добу, а то і зовсім стояла тиша. У той же час спостерігачі ОБСЄ говорять про десятки обстрілів і навіть вибухи.

Як пояснили українські воїни, одиночні і провокаційні постріли, які незаконні збройні формування здійснюють на Донбасі практично постійно, у зведеннях від ООС і Міноборони не фігурують, в той час як спостерігачі ОБСЄ рахують кожний постріл або вибух.

Липень-2019 в зоні ООС: обстріли і втрати

Всього за липень-2019 сталося близько 460 обстрілів (в червні-2019 та липні-2018 – приблизно по 740). Враховуючи, що в липні минуло року "хлібне перемир'я" було оголошено з 1-го числа, видно, що новий режим тиші дотримується набагато краще.

Так, минулого місяця 22, 24, 26 числа стояла абсолютна тиша, а 21, 23,25, 27, 28, 30 – зафіксовано лише по одному обстрілу.

У червні-2019 мінімальне число обстрілів зафіксовано 2-го числа (5), а в липні-2018 –7-го (13).

Максимум обстрілів в минулому місяці припало на 10-е число (42). У червні-2019 найгучнішим стало 24-е (44 обстрілу), в липні-2018 – 30-е (40 випадків порушень режиму припинення вогню).

Порадувала кількість днів без втрат (ні загиблих, ні поранених, ні травмованих в результаті бойових дій). У липні-2019 таких було 11 (8, 14, 16, 17, 22, 23, 24, 26, 28, 30, 31). У липні-2018 лише 8 днів ОС не несли втрат, у червні-2019 – всього два дні.

На жаль, втрати все ж були. Більш того, липень став найдраматичнішим за їх кількістю з початку року: 14 представників ОС (включаючи жінку-медика) загинули минулого місяця, близько 70 були поранені або травмовані.

Роком раніше в "мирний" місяць від куль і осколків загинули від 7 до 14 захисників України (в деякі підрахунки включені померлі від ран, отриманих раніше, а також представники добровольчих формувань, які не фігурують в офіційній статистиці), а поранення і бойові травми отримали 36 бійців. У червні 2019 року більше десяти українських воїнів загинули від куль і осколків, близько 80 були поранені і травмовані.

Липень-2019 в зоні ООС: гучні НП

В перші дні липня окупанти влаштували справжнє полювання на медиків.

Так, 1 липня під час виконання бойового завдання в районі н. п. Водяне (Донецька область), рятуючи життя пораненого побратима, загинули в результаті ворожого обстрілу військовослужбовці морської піхоти України: водій санітарного автомобіля "Хаммер" HMWV старший матрос Сергій Майборода і бойовий медик, кавалер ордену "За Мужність" сержант Ірина Шевченко. Ще два медики були поранені.

За даними прес-центру ООС, санітарний автомобіль, в якому військові медики слідували в одну з передових позицій для евакуації пораненого, був розстріляний бойовиками із протитанкового ракетного комплексу.

Військовий журналіст Андрій Цаплієнко підкреслює, що розстріл санітарної машини з червоним хрестом на борту, – це не просто міжнародно визнаний військовий злочин (про що стрілець не міг не знати), але і "знак, кривавий меседж, відповідь ворога на мирні ініціативи української сторони".

На наступну добу стався новий цілеспрямований обстріл. В цей раз були поранені два медика-волонтера – бойовики здійснили обстріл автомобіля, на якому вони рухалися на ділянці дороги між Марїнкою і Красногорівкою.

Волонтер Юрій Мисягін повідомив, що ВСУ помстилися за медиків на іншій ділянці фронту, діставши противника, який влаштував укриття на верхівці терикону.

"Бійці з бойової - розвідувальної групи К-2 з 54-ї бригади, спочатку підняли волонтерський дрон на самий верх терикону. Він завис мало не над головами ворога. Все зняли. Проаналізували відео і оцінили обстановку. І коли вся підготовча робота була проведена, двома точно надісланими "пташками", були рознесені два гнізда російсько-терористичних військ", – повідомив Мысягин.

Пізніше волонтер уточнив, що ця операція була проведена в районі Хутора Вільний Луганської області. Він також перерахував підтверджені втрати противника: дзот, бліндаж, склад боєприпасів, троє загиблих, четверо поранених.

Гучна НП сталася 10 липня, коли був зафіксований максимум обстрілів за місяць (42). У той день один український воїн загинув, семеро були поранені. Загиблим виявився представник ОС, що знаходився у вантажному автомобілі КрАЗ, який був підбитий ракетою, випущеною з окупантами ПТРК в районі південної околиці Гранітного (південь Донецької області).

 

У тій же автоколоні був новий губернатор Донецької області Павло Кириленко. Це не відразу, але підтвердили. Коментуючи цю атаку, президент України Володимир Зеленський назвав її спробою зірвати Мінський процес і поставити під загрозу відновлення переговорів у Нормандському форматі.

Також виникло багато питань стосовно того, чому Кириленко перебував у зоні бойових дій, нібито не погодивши цю поїздку з керівництвом ООС.

Увечері 20 липня, напередодні перемир'я, один з бойових підрозділів ЗСУ провів, як запевняє волонтер Мисягін, "одну з найбільш успішних і грандіозних бойових операцій за час війни на сході України". За його даними, противник планував "привітати" ВСУ з п'ятиріччям звільнення одного з населених пунктів, який перебуває в тилу на підконтрольній території Україні, масованих обстрілів. Але українські вояки спрацювали на випередження.

Пізніше волонтер Роман Донік повідомив, що були знищені десятки військових вантажівок противника, а також ряд іншої смертоносної техніки. "По живій силі точних даних немає, але росіяни на своїх ресурсах, по гарячих слідах, писали, що близько 20 убитих і близько 150 поранених (!!!)" мирних жителів "." Мабуть, як завжди, шахтарі на пікнік зібралися. Після такого пікнічку вони якраз БУКом Боїнг збили. Відповісти на наші дії "мирні шахтарі" вже не встигли", - підкреслював Донік.

Липень-2019 в зоні ООС: мирні жителі продовжують страждати

Поряд з фейковими "мирними жителями" (озброєними до зубів окупантами, яких намагаються видати за "шахтарів і трактористів") під обстрілом в липні не раз опинилися і реальні цивільні.

На підконтрольній території Донбасу під вогнем знаходилися житлові райони Новогородського (в результаті одного з обстрілів був поранений 78-річний чоловік, після ще одного – згоріла господарська споруда).

 

Під ударами також виявилися н. п. Травневе, Водяне, Катеринівка (пошкоджено не менше семи будинків), Чермалик (загинув мирний житель, постраждали чотири домогосподарства), Бахмутський аграрний союз (біля Новолуганського), Мар'їнка, Красногорівка.

Численні обстріли накривали і мирні населені пункти, розташовані на тимчасово непідконтрольній території. Міни, кулі і снаряди пошкоджували житлові будинки, калічили і вбивали цивільних. У Донецькій області в липні постраждали Донецьк (загинула жінка 1951 року народження), Хрещатицьке (кол. Красноармійське), Пікузи (кол. Комінтернове), Патріотичне, Азов (кол. Дзержинське), Ясинувата (був поранений 44-річний чоловік), Горлівка (поранені 39-річна жінка та 44-річний чоловік), Ясне, Докучаєвськ (поранений 46-річний чоловік), н. п. Гольмовский (загинула 70-річна жінка), Оленовка, Луково.

В Луганській області під вогнем були Золоте-5 (Михайлівка), Голубовське, Таврійське, Первомайськ (напередодні перемир'я, 20 липня, потрапив під масивний обстріл, в результаті чого загинула жінка, отримали поранення семеро людей, у тому числі дитина 2015 року народження).

За даними Української сторони СЦКК, обстріли населених пунктів на тимчасово-окупованій території України здійснюють самі загарбники. Втім, аналогічні звинувачення лунають і з протилежного боку.

Редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов запевняє, що саме з Первомайська, підрозділи 6-го мотострілецького полку 2-го корпусу ЗС РФ відкрили вогонь з мінометів по українським військам у районі міста. "Противник коригував і вів вогонь з позицій поблизу "31-го училища", в межах міста, в населеному кварталі. По нашим бійцям противник застосував ось такі ракети – бойова частина 220 мм РСЗВ "Ураган" з двигуном БМ-21 "Град". Одна з таких ракет не спрацювала, і тепер вона буде надана експертам ОБСЄ, – повідомив Бутусов. – Через 30 хвилин після початку росіянами провокаційного обстрілу, українські підрозділи відкрили у відповідь вогонь по порушниках перемир'я. Українські снаряди накрили штаб мотострілецького батальйону 6-го полку ЗС РФ "31-му училищі", ворог зазнав серйозних втрат противника в бойовій техніці і особистому складі. Після цього обстріл українських позицій припинився".

З моменту введення останнього перемир'я на Донбасі не було зафіксовано жодної жертви серед цивільних. Про це 31 липня, через 10 днів перемир'я, заявив спецпредставник ОБСЄ в Тристоронньої контактної групи (ТКГ) Мартін Сайдик. Він також зазначив, що кількість порушень режиму припинення вогню істотно знизилася. Сайдик закликав продовжувати дотримуватися перемир'я, нагадавши, що воно є безстроковим.



Источник: Комментарии
Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.