Альтернатива особливому статусу Донбасу: на які поступки може піти Україна

Експерти розповіли, чи вдасться офіційному Києву відбитися від вимоги прописати в Конституції "особливий статус" Донбасу в тому сенсі, в якому це розуміє Москва

Глава української делегації в Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кравчук заявив , що замість "особливого статусу" Донбасу пропонується ввести "особливий режим адміністративного управління". "Коментарі" дізналися у експертів, чи вдасться офіційному Києву відбитися від вимоги прописати в Конституції "особливий статус" Донбасу в тому сенсі, в якому це розуміє Москва, а також - на які поступки заради цього може піти Київ.

"Зміни Основного закону можуть бути лише з ініціативи і зі схваленням українського народу"

Леоніду Кравчуку, який є зараз ключовим гравцем від України в ТКГ, важливо залишити пам'ять про себе як про людину, яка не здала, а захистила Україну. Так вважає голова правління Центру стратегічних досліджень Павло Жовніренко.

"Зміни в Конституції щодо особливого статусу Донбасу навряд чи відбудуться - є внутрішній український консенсус, що такого бути не повинно. Можуть бути якісь домовленості, - не виключає експерт. - Але історія показала, що вкрай складно досягти легітимних і реальних домовленостей при відсутності легітимного і реального парламентера з того боку. Повинна бути РФ - вона почала, спонсорує, підтримує війну. Але цей ключовий учасник процесу заявляє, що таким не є: "Мене там немає. Домовляйтеся з "владою ЛДНР". Але ж зрозуміло, що це маріонетки, які зав'язані кров'ю з Москвою".

Україна, впевнений Павло Жовніренко, не може - і не буде - вести переговорів з ними. Це суперечить міжнародному праву і здоровому глузду, тому що переводить конфлікт з міжнародного (між РФ і Україною, яким він є) у внутрішньоукраїнський.

"З приводу Конституції - її пише і стверджує народ України, це виключно його право, будь-який тиск ззовні неприйнятний. Зміни Основного закону можуть бути лише з ініціативи і зі схваленням українського народу. Інакше той, хто буде намагатися обійти народ - йде проти нього. Якщо так зробить влада, вона не встоїть, буде зметена", - вважає експерт.

Він також зазначає, що бажання Росії - розвалити Україну, запровадивши сюди керований Москвою анклав, від думки якого буде залежати майбутнє нашої країни. А в такому разі це майбутнє - лише де-факто в "російському світі".

"Тому я хоч і з самого початку не схвалюю "мінський процес", проте без драматизму дивлюся на пропозиції, які звучать зараз від представників України в ТКГ", - каже Павло Жовніренко.

"Можливість "жонглювати словами" була закладена в мінські угоди спочатку"

Керівник аналітичного відділу в Центрі контент-аналізу Сергій Стуканов зазначає: "Основна проблема мінських угод для України полягає в тому, що ми і Росія підписували їх з діаметрально протилежними цілями. Нашим завданням була реінтеграція районів Донецької та Луганської областей, які в 2014 були відірвані Російською Федерацією. Завданням РФ було - закріплення в Конституції України їх особливого статусу (по суті - автономного), тобто де-факто федералізація України".

Виходячи з цих діаметрально протилежних цілей, текст мінських угод був прописаний таким чином, що допускав широкий спектр трактувань, пояснює експерт.

"Його можна трактувати як вимогу широкої автономії. А при бажанні - цілком можливо втиснути в процес децентралізації, який триває в Україні. Можливість "жонглювати словами" була закладена в мінські угоди спочатку, чим обидві сторони і займалися 6 років", - каже Сергій Стуканов.

За його словами, сьогоднішня спроба Леоніда Кравчука замінити термін "особливий статус" на "особливий режим адміністративного управління" - просто чергова спроба закласти українське трактування.

"Але вона точно так само приречена, як і всі попередні, - вважає Сергій Стуканов. - З тієї причини, що РФ не відмовилася від своїх початкових цілей. Росія не зацікавлена у вирішенні проблеми Донбасу - інакше та давно була би вже вирішена. Тому задовольнити Росію запропонованим Кравчуком формулюванням не вийде".

Експерт упевнений, що Росія і надалі буде стояти на вимогу закріплення в Конституції особливого (читай - автономного) статусу Донбасу. А оскільки Україна найближчим часом не буде готова до цього (спроби влади це зробити призведуть до масового виходу людей на вулицю), ситуація буде залишатися в нинішньому статусі-кво.

"До кінця протестів в Мінську не варто чекати змін або політичних рішень щодо Донбасу"

"Леонід Макарович - в своєму репертуарі, - каже кризовий керуючий, експерт з питань ОРДЛО Руслан Ригованов. - Але школа ідеологів СРСР, яка дозволяла дипломатичними шляхами і казуїстикою регулювати баланс сил капіталістичного і Комуністичного світів, "канула в лету". Сьогодні світ простих рішень і правил настільки ж далекий і від часів ідеологів, як і від часів Макіавеллі. По суті, ми повернулися в середні століття, коли право сильного превалювало над правом розумного. Події в світі в достатній мірі відображають те, що відбувається".

Експерт вважає, що бажання першого президента використовувати свої навички дуже похвально, але - абсолютно неможливо.

"21 століття, століття швидкісної інформації вимагає інших підходів. Однозначно, Росія не має сенсу міняти порядок денний, коли фактично йде заміщення її противників на прихильників не тільки в бізнесі та верхніх ешелонах влади, але і безпосередньо в органах територіального управління. Можна мріяти про хороше, але дійсність така, що сьогодні Росія диктує умови Мінських угод", - зазначає Руслан Ригованов.

Хоча, підкреслює експерт, події, які розгортаються в Білорусі, можуть змінити ситуацію як геополітично, так і просто технічно.

"На сьогодні РФ вигідніше відтягувати будь-які рішення, спираючись на технічну складову, - впевнений Руслан Ригованов. - Я думаю, що до кінця протестів в Мінську не варто чекати змін або політичних рішень щодо Донбасу. Крім того, проблема з коронавірусом, протестами в ЄС, вибори в США і т.д., які переформатують геополітику світу, дають Росії поле для маневру. З огляду на все це, заяви Кравчука - не більше ніж заяви про свою профпридатність".

Раніше ми розібралися, економічна стратегія для Донбасу - це рекламний буклет або реальний шанс для розвитку.Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.