Війна на Донбасі: чи є прогрес після першої зустрічі ТКГ на чолі з Кравчуком

Експерти розповіли, чи є шанс відбутися зустрічі "нормандської четвірки", наміченій на кінець серпня

На крайньому засіданні учасники Тристоронньої контактної групи змогли домовитися про нове розведення військ на Донбасі, розмінування та обговорили обмін полоненими. "Коментарі" попросили експертів оцінити підсумки засідання підгруп і власне ТКГ, де Україну вперше представляв Леонід Кравчук, а також спрогнозувати - чи є шанс, що після цього зустріч помічників лідерів країн "нормандської четвірки", яку намічено на кінець серпня, все ж відбудеться.

"Головне, щоб сам конфлікт був визнаний міжнародним, а не внутрішнім"

Політичний експерт Олександр Антонюк вважає, що робити висновки про роботу ТКГ за участю Леоніда Кравчука поки рано. Адже підсумки вчорашньої зустрічі, про які нам повідомили, це результат роботи робочих груп і підгруп.

"Будь-які результати груп можна оцінювати позитивно, якщо в результаті переговорів вдалося зменшити, а в ідеалі зупинити активну фазу бойових і диверсійних дій, - підкреслює експерт. - Думаю, це єдина практична функція мінського процесу".

Умови "Мінська", нагадує Олександр Антонюк, прописані так, що кожна сторона (Україна і Росія) трактує це по-своєму. І з боку Кремля немає бажання йти на мирний сценарій і забезпечити всі умови для повернення території. Адже одне із завдань війни, яку Росія веде проти України - це зміна устрою нашої держави з унітарної на федеративну. А в ідеалі - створення конфедеративної республіки.

"За їхнім задумом, такий сценарій дозволить їм закрити питання Криму. Адже після зміни ладу України - це по факту вже інше державне утворення, - пояснює експерт. - До того ж, з повною втратою суб'єктності й питання євроатлантичного курсу України знімається з порядку денного. А території областей, які повинні бути розбиті на умовні республіки, росіянам буде легше адмініструвати з допомогою регіональних еліт, зав'язаних через різні бізнес структури і т.д."

Олександр Антонюк впевнений, що усвідомлюючи наслідки такого сценарію, жоден нормальний український політик, жодна посадова особа не погодиться на розвиток такого плану. Того самого, який під різними інтерпретаціями РФ намагається впровадити, як це вона робить через трактування формули Штайнмайера, і просування в інформаційному полі наративу про громадянську війну в Україні.

І тому, підкреслює експерт, незалежно від того, відбудеться зустріч помічників лідерів країн нормандської четвірки чи ні, глобально це не вирішує питання повернення та інтеграції окупованих територій України.

"Однак в умовах вибору між активною фазою військових дій або дипломатично-політичних, зустрічі в цьому та інших форматах дозволяють підтримувати переговорний процес. Заради утримання конфлікту в політичній площині", - говорить Олександр Антонюк.

Політексперт робить наступний висновок: на цьому етапі розвитку подій, враховуючи наші можливості та ресурси, можливості й ресурси РФ, а також геополітичні розклади і кон'юнктуру, максимум, що ми зможемо вичавити з нормандського формату, в якому "Мінськ" грає чисто технічну функцію - це заморожування конфлікту.

"Головне, щоб сам конфлікт був визнаний міжнародним, а не внутрішнім, як це намагається нав'язати нам і світу РФ. І ось тут, виходячи на будь-який результат, нам треба бути дуже і дуже уважними", - попереджає Олександр Антонюк.

"Зеленському зрушення необхідні перед місцевими виборами"

"Складається відчуття, що Кравчук вирішив просто більш медійно наповнити ці зустрічі в ТКГ. Його попередник Кучма був досить непублічний, не давав прес-конференцій, звітів. А Кравчук не вилазить з телеефірів, розповідає про якісь свої пропозиції. Але по факту поки ми бачимо, що дуже повільно просуваються якісь мирні процеси", - говорить заступник директора Українського інституту політики (УІП), політичний експерт Кирило Молчанов.

Він нагадує, що на цьому тижні сторони погодили розведення сил і засобів на чотирьох нових ділянках. Правда, поки не ясно - на яких.

Кирило Молчанов підкреслює, що це було прописано ще в грудні в Парижі, на зустрічі глав держав нормандської четвірки. Такими темпами, на думку експерта, швидкого прогресу чекати не доводиться. Як і з переміщеннями в політичній частині - імплементація в українське законодавство формули Штайнмайера і так далі.

"Будемо об'єктивні - Зеленському зрушення необхідні перед місцевими виборами, щоб якось демонструвати, що він президент миру, що є прогрес щодо Донбасу. Щоб зупинити падіння рейтингу - і власного, і партії, - вважає Кирило Молчанов. - Тому якісь такі бродіння і відбуваються. Але глобально немає плану, що робити далі, навіть якщо десь ще розведуть війська".

Експерт цікавиться - чи будемо ми переходити до політичної частини? Якщо будемо - де пакет законодавчих ініціатив - щодо виборів, щодо особливостів місцевого самоврядування в ОРДЛО?

До того ж, зазначає Кирило Молчанов, так і не ясно, що буде раніше - межа або вибори. Точки зору України і Росії тут - діаметрально протилежні. Компромісу поки не видно.

"Я вітаю будь-які зрушення, але не бачу поки ніякого глобального прориву, - говорить представник УІП. - Більш того, думаю, що ніякої зустрічі глав нормадського формату в цьому році не буде. У Кремлі розуміють, що для Зеленського це важливо в сенсі піару перед виборами. І вкрай малоймовірно, що там підуть на таку зустріч. Не тільки через це, а й тому що - дуже повільне втілення в життя того, що прийняли на минулій зустрічі в Парижі. А без виконання паризького комюніке - зустрічей глав нормандської четвірки не буде".

Більш того, підкреслює Кирило Молчанов, не зрозуміло чи триватиме зустрічі й в Мінському форматі.

Політолог нагадує: "Зараз назріває серйозний дипломатичний скандал у лінії Україна-Білорусь. Не виключаю, що Мінський майданчик перестане існувати. На що, можливо, розраховує українська влада, сподіваючись перенести переговорний майданчик в одну з країн Західної Європи. А то і зовсім - поховати мінські угоди і думати про якісь нові".

"Поки це нагадує стрибки на місці"

На думку політолога Андрія Мішина, Кравчук залишається "темною конячкою" в процесі врегулювання конфлікту на Донбасі.

"З одного боку - його хвалять нові представники ОРДЛО від України, яких залучили до переговорів. З іншого - його дії пов'язані з тим, що наближається рік з дня паризької зустрічі глав нормандського формату. І необхідно показати активність, відмовившись від звичної тактики затягування процесу", - пояснює експерт.

Чи стоїть за Кравчуком хтось із умовної партії миру на кшталт лідерів ОПЗЖ - ми точно сказати поки не можемо, вважає політолог. Підсумки ж відеоконференції переговірників, де домовилися про нові ділянки розмінування, розведення сил і засобів, обговорили питання обміну утримуваними особами, слід розглядати з обережним оптимізмом.

"Хоча поки так і не ясно, чи відмовився Київ від тактики затягування процесів. Нагадаю, що вимоги РФ - розведення сил і засобів на всій лінії розмежування, а не точково. Тоді процес пішов би швидше. Те, що ми не бачимо регресу в процесі врегулювання - вже непогано. І все ж поки це нагадує стрибки на місці", - каже Андрій Мішин.

Що стосується зустрічі помічників глав нормандської четвірки в кінці серпня, то особливих надій на неї, на думку політолога, покладати не варто.

Андрій Мішин пояснює: "Функції у помічників - чисто технічні. Вони можуть зустрічатися в будь-який час за пропозицією будь-якої зі сторін. Важливі тільки офіційні зустрічі - глав держав "четвірки". Заступник глави Адміністрації президента РФ Дмитро Козак, який є одним з таких помічників, недавно дав зрозуміти, що йому не цікаво брати участь в подібного роду зустрічах. Навряд чи щось змінилося з тих пір. Ну, а для України проведення цієї зустрічі - спроба продемонструвати активність в процесах врегулювання".

Нагадаємо, експерти раніше розповіли, як відіб'ється білоруський фактор на переговорах щодо Донбасу .

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.